המרכז לגשטאלט יישומי 052-8134591

הנקודה העיורת כתופעה אנושית, ומה קורה כשהיא מופיעה בתהליכי שינוי

 

 

 

 

הרקע

קרירות נעימה של מוקדם בבוקר, השמש עולה לאט בשמיים ומשתקפת במימיי הכנרת המפיצה נוגה ורדרד.

סובב כנרת באופניים, המוני רוכבים שועטים קדימה, ואני מקשיבה לוידוי אינטימי של אחת הרוכבות שלצידי. "הכי חשוב זה ה"כאן ועכשיו", היא אומרת. "לי חשוב להיות מחוברת בכל רגע ולהרגיש את השלווה והיופי הזה מסביב".

אני מסתכלת עליה, שומעת את המוסיקה הקצבית שהיא משמיעה בקולי קולות דרך הטלפון שלה, שמה לב שהיא לא מפסיקה לדבר, להעיר הערות על הסובבים אותה, לשלוח הודעות סמס בהפסקות המים שלנו, ולהעלות תמונות לפייסבוק תוך כדי רכיבה.


"איך היא לא רואה את עצמה", אני חושבת. "אולי זאת הנקודה העיוורת שלה."


מהי נקודה עיוורת

ביטוי למה שאיננו יודעים על עצמנו, (ושימו לב למשפט הבא)- ואיננו יודעים שאנו לא יודעים.

אנחנו לא יכולים לחפש משהו שאנחנו לא יודעים שהוא לא נמצא. זה יכול להיות במישור ההתנהגותי, הגופני, הרגשי, הפיזי.


מדוע כדאי לדעת על קיומה של הנקודה העיוורת?

זוהי תופעה אנושית ידועה וחמקמקה, וחשוב שנכיר אותה עבורנו, או עבור לקוחותינו, ונשאל את עצמנו מה אנחנו לא יודעים שהיה כדאי לדעת.

גישת הגשטאלט מזמינה אותנו להרחיב את מודעותנו,  ולשים לב לסימנים הקטנים העדינים המרמזים על תבניות נסתרות, הנקודה העיוורת היא אחת מהן.(למדו עוד בסדנא)


מימד פיזיולוגי- חוש הראיה- שמעתם על הכתם העיור?

ברמה הפיזיולוגית, אנחנו לא רואים כל מה שאנחנו חושבים שאנו רואים.

עקב מבנה העין, יש איזור קטן בשדה הראיה שלנו אותו אנו לא רואים. המוח מתגבר על כך בעזרת מידע מהעין השנייה, וכן על ידי השלמת הפרטים החסרים מתוך אזורים סמוכים בשדה הראייה. לכן, בתפיסה החזותית שלנו אנו כלל לא מבחינים בקיומו של הכתם העיוור.

 


מתוך ויקיפדיה

 

הטריקים של המוח

הדבר המעניין הוא, שלמרות שהצלב השחור נעלם והעין לא משדרת כל תמונה, במקום לא לראות כלום (כלומר לראות חור שחור), המוח שלנו משלים את התמונה ומכניס רקע לבן במקום הצלב השחור.

ההסתגלות היצירתית הזאת שהמוח עשה לנקודה העיוורת, היא גם מה שיכול לקרות בתחומים אחרים בחיים. אין ואקום בטבע וכיש מידע חסר, המוח משלים אותו באיזושהי צורה ומעצם ההשלמה הזאת, אין לכם אפשרות לדעת שמשהו חסר.


נקודה עיוורת במישור הרגשי


כשיש לנו דפוס אמונה מגבילים שגורמים לנו סבל. או בעקבות חוויות קשות וכואבות שחווינו בעבר, כשיותר יעיל לנו להדחיק אותן, המוח שומר חוויות אלה במגרה שכוחת אל בזיכרוננו.
בכל פעם שאנו מתקרבים ל"איזור הסכנה", אנחנו ממסכים לעצמנו את אפשרות המפגש עם החוויה.


לדוגמא: המטופלת ה"קרועה מעייפות"

יש לי מטופלת שבנקודה מסוימת במפגש הטיפולי היא מתחילה להיות עייפה. לא סתם עייפה, אלא ממש "קרועה מעייפות". עיניה "נדבקות אחת לשנייה", היא מאבדת קשב, ושוקעת בכיסא לתוך חוויה של עמימות וחוסר פוקוס. שמתי לב כי לא מדובר באירוע חד פעמי אלא בתבנית. הסבתי את תשומת ליבה לתופעה הפלאית, והתחלנו לאסוף אינפורמציה מה גורם לעייפות. היא התחילה לזהות שכאשר יש נושא שהיא לא רוצה שנעסוק בו, היא מפתחת עייפות. התחלנו לשים לב איזה נושאים היא לא רוצה לפתוח וכיצד היא מעייפת את עצמה.


סוד העיתוי

המטופל שמקבל "שכחה זמנית" בדיוק כשנאמר משפט המפתח החשוב של המפגש- "מה אמרת, את יכולה לחזור, לא שמעתי". וכשאני חוזרת על המשפט, עיניו המזוגגות ניבטות אלי.

התלמידה ששאלה שאלה מאוד חשובה עבורה, ובמקרה יוצאת מהחדר רגע לפני שנאמרים הדברים הכי חשובים במפגש הקשורים לסוגיה שהעלתה.

וההוא שרצה לעזוב את הקורס שנתן מענה כל כך מדויק עבורו לנושאים שרצה לפתור בחייו.


נקודה עיוורת במישור ההתנהגותי

אני מכירה אדם שיש לו בעיות זיכרון. הוא לא זוכר הרבה דברים. הוא יודע באופן כללי שהוא לעיתים נוטה לשכוח, אך אין לו סיכוי לגלות מה שכח, משום שהוא לא זוכר ששכח. דברים נעלמים מתודעתו לתוך חור שחור במודעות ואין לו שום סימן שיזכיר לו ששכח.


נקודה (לא עיוורת אולי קצת פוזלת :-) פיזיולוגית

אנחנו לא רואים את עצמנו, זאת עובדה שאנו מודעים לה. אנו רוצים לראות את עצמנו, לכן המצאנו את המראות. כאן אין נקודה עיוורת, משום שקיימת מודעות למצב.

אנחנו לא יכולים להריח את עצמנו בד"כ, לא את ריח גופנו ולא את ריח הפה שלנו, אלא עם כן בזמן מסוים, יש להם ריח חריף במיוחד. אנו מודעים לעניין זה ולכן המצאנו את הבשמים, אותם אנו כן יכולים להריח.


עיוורון ערכי בארגונים

לעיתים כל מהותו של ארגון הוא לצורך מטרה נעלה, אך בחצר האחורית שלו אין מודעות לכל מה שמתנהל הפוך מהערכים המוצהרים.

מרכז לאתיקה המתיימר לחנך את הציבור בהרצאות מלומדות מלין את שכר עובדיו.

רופאים המרצים בביה"ס לרפואה על תקשורת עם חולים ובני-משפחותיהם, אינם מרימים את עיניהם ממסך המחשב כשהפציינטים נכנסים אליהם.

ארגון הפועל לצמצום פערים בחברה מעסיק את עובדיו ללא קביעות וזכויות סוציאליות.

מפלגה הנושאת את הדגל של צדק חברתי משלמת לשכיריה פחות משכר מינימום.

(מתוך הבלוג של ד"ר נעמה כרמי)


מה עושים ואיך מטפלים

ראשית, היו מודעים לתופעה, ערניים לסימנים קטנים היכולים להצביע על מהות.

שנית, ברגע שזיהיתם תבנית/ דפוס הקשורים לאופן בו אדם ממסך לעצמו את האינפורמציה, האירו את תשומת ליבו.

שלישית, התחילו לשים לב ל"איך". איך אדם נמנע ממפגש עם נושא שאינו רוצה לפגוש.

התעניינו באסטרטגיה ובדרכי הפעולה.

שאלו את עצמכם, מה הנקודה העיוורת שלי במפגשיי עם אנשים. צאו לחפש אותה בחשיבה מטה- קוגניטיבית ובמפגשי סופרויז'ן. קחו בחשבון שיכול להיות שדווקא את הפרט הכי חשוב שאתם יכולים ללמוד על עצמכם, "תשכחו" לספר לסופרויז'ר.


ולסיום סיומת. אמירה שמתחברת לגשטאלט

 

"יש צורך בכישרון מועט מאוד כדי לראות מה שמונח מתחת לאפך, אבל יש צורך בכישרון רב כדי לדעת לאיזה כיוון לכוון את האף". (ו. ה. אודן)

 

פרטים על הקורס הקרוב כאן

בחזרה לבלוג

להצטרפות לרשימת התפוצה

לקבלת עדכונים ומידע מקצועי