המרכז לגשטאלט יישומי 052-8134591

כשהמטופל/מתאמן שלי אומר:"על מה נדבר היום?" טיפ מקצועי: תשומת לב לדקויות של שפה

 כמטפלים, מאמנים או מנחים, אנו לומדים לשים לב לדקויות ולניואנסים של השפה. אלה הם סימני הדרך שלנו לאמונות, תבניות המחשבה והפעולה של האדם איתו אנו עובדים.

כשמטופל/ מתאמן שלכם אומר בתחילת פגישה:"על מה נדבר היום?"

מה אתם יכולים להבין ממשפט זה?

1. הנחה מוקדמת שלו היא שבמפגש יש לדבר.

2. הוא מחפש כרגע נושאים לשיחה.

3. הוא עסוק כרגע במרחב הבין אישי ביננו

4. שימו לב שאמר- על מה נדבר, ולא על מה אדבר.- גם לזה יש משמעות.

יש לי מטופל שאני עובדת איתו תקופה. איש יקר ואהוב על סביבתו, במקצועו הוא עוסק בסיוע משמעותי לאוכלוסיות חלשות. הוא רגיל להיות במצב של תרומה ונתינה לסביבה. גם בחיו הפרטיים הוא מאוד קשוב לצרכים של הקרובים לו ומתגייס באופן מיידי לספק את הצורך של ילדיו, אשתו, נכדיו, שכניו. התכונה שכה טבעית לו, היא בדיוק הסיבה שהביאה אותו לתהליך האישי.

הוא לא כל כך יודע לזהות מה הוא רוצה וצריך. ובמקרים שהוא כבר יודע, עבורו להיעזר זה ממש עונש, לבקש טובה זה אסון לאומי, ולהזדקק למשהו- שומו שמיים, עדיף כבר למות קודם.

את התבניות האלה הוא מביא לידי ביטוי גם במסגרת היחסים ביננו. לקח לו חצי שנה להיענות לכוס הקפה/תה שאני מציעה בתחילת מפגש. כשהוא מעז לומר לי משהו פחות מחיובי, הוא מיד מזדרז בפסקה הבאה לאזן זאת עם מסר חיובי ונחמד. בפגישה הוא מספר בפירוט מה עובר על האנשים הקרובים לו, ופחות עוסק במה שקורה לו. הוא מסתפק במעט מאוד מילים לתאר את שלומו. כשאני שואלת: "ספר לי על החוויה שלך בחופשה הזוגית שיצאתם אליה?" הוא עונה: "היה בסדר גמור". הסיבה שאני קצת מתארת אותו היא משום שהמשפט התמים שאמר:"על מה נדבר היום?" מצביע אף הוא על התבנית שלו. תשומת הלב שלו מוקדשת למשימה כיצד למלא את המרחב שביננו בתוכן. כמון כן, למרות שהוא זה שמדבר, הוא משתמש בגוף רבים "נדבר היום". ומשהו נוסף למחשבה- דיבור הוא פעולה, עשייה, אקש'ן. ולא שהייה או התבוננות.

ואמירה כללית על שינוי

שינוי ולו הקטן ביותר, קורה במרחב התוך אישי. לרוב באופן לא מודע, בין אדם לבינו. במסגרת היחסים והקשר שלו עם עצמו.

אדם שמעוניין לבצע שינוי כלשהו ומגיע לתהליך אישי- אימון או טיפול. והדפוס שלו שלו הוא, לכוון את מירב המשאבים, אנרגיה, תשומת לב, אכפתיות, פעולות, לקשר עם סביבתו, ופחות לשים לב לעצמו- למידע שעולה מתוכו כגון: הצרכים רצונות, מחשבות, תחושות בגוף, והרגשות שלו.

דפוס זה הוא פחות יעיל עבורו כשהוא מעוניין לבצע שינוי כלשהוא. (כי השינויים קורים במרחב התוך אישי). כאנשי מקצוע המעוניינים לעזור ללקוח שלנו לבסס את השינוי שהוא רוצה לטווח ארוך, תפקידנו הוא לעזור לו לחזק את הקשר ותשומת הלב לעצמו כמתואר בפסקה הבאה.

מה עושים?

הזמנתי את המטופל היקר שלי להחליף את השאלה: "על מה נדבר היום?", ולשאול:" מה אני צריך היום", או "למה אני זקוק?" שתי שאלות שמזמינות בדיקה פנימית, הקשבה ושהייה למה שעולה מתוך האדם.

לאחר מכן הזמנתי את המטופל שלי לערוך ניסוי קטן. לשאול כל פעם שאלה אחרת ("על מה נדבר היום?"/ "מה אני צריך היום?") ולשים לב אם יש הבדל בתחושות, מחשבות וברגשות שלו כשהוא שואל כל אחת מהשאלות הללו.

הניסוי הקטן הזה, מהווה הזמנה נוספת להגדיל את תשומת הלב לדקויות של הקשב פנימה אצל המטופל שלי.

אגב, יכול להיות שהאדם שבא אליכם, אינו מתורגל לדעת מה הצרכים שלו ולכן ישיב: "אני לא יודע". מצוין, לא נולדנו יודעים. הקשבה פנימה היא מיומנות שאפשר להתאמן עליה. החשיבות היא בעצם השאלה, והשהייה עם השאלה.

לכן, אם המטופל/ מתאמן, עונה "לא יודע", הישארו איתו עוד קצת עם השאלה. עשו לשאלה ("מה אני צריך עכשיו/למה אני זקוק?") מקום בחדר. אל תמהרו למלא את המרווח במלל, אפשר לשתוק קצת ביחד, אפשר לנשום ולהביט בעיניים. אפשר פשוט "להיות" רגע.

על החשיבות והערך הלא יסולא בפז, של הקשר התוך אישי בתהליך השינוי, נלמד בהרחבה

בקורס הגשטאלט.

אז למה את זקוקה עכשיו? מה אתה צריך?

בחזרה לבלוג

בחזרה לדף הבית באתר

לקבלת עדכונים ומידע מקצועי