המרכז לגשטאלט יישומי 052-8134591

התנתקות זה לא רק עניין פוליטי

 

הוא פוגש אותה בבית קפה מהודר, לבוש ברישול לא מתוכנן. חולצת משבצות מוכתמת, מכנסי ג'ינס שעבר זמנם, המחליקים על עכוזו, כרס משתפלת הפורצת מעל החגורה באופן בלתי אופנתי.

והיא, עם מכנסיים שחורים צמודים, מגפיים אופנתיים, וסיכה תואמת בשערה. הם יושבים ומדברים.

היא פותחת, דמעות בעיניה:"החלטתי להיפגש איתך, כדי שאדע שעשיתי כל מה שיכולתי כדי להיות איתך בקשר". הוא עונה:" אני לא מבין על מה את מדברת, איזה קשר? תעשי מה שאת רוצה, אני לא חלק מזה". לא פגישת אוהבים היא, אלא פגישת אחים. כל אחד מביא איתו לפגישה עולם שלם של זיכרונות, אסוציאציות, כאבים, כעסים, עצב, ואולי, אם נדפדף היטב בספר הזיכרונות שלהם נמצא גם כמה רגעי שמחה. כל אחד מייצג לא רק את עצמו הפרטי בפגישה, אלא גם מקור דם משותף.

הרקע לפגישה- עוד סיטואציה משפחתית צפויה במארג היחסים הצפוי של המשתתפים.

התקווה- שמשהו יהיה אחרת. האחות החליטה שהפעם היא לא תמהר להתנתק כמו המודל המשפחתי שראתה. הפעם היא תהיה אמיצה ותיצור קשר. תזמין את אחיה למשהו חדש.

האח, ממשיך לשרת נאמנה את התבנית המשפחתית על פיה הוא יצוק, ומסרב כהרגלו, להזמנה.

כיצד אנו יוצרים קשר עם סביבתנו?

התבניות והדפוסים האישיים שלנו בנושא קשר נוצרו ממספר מקורות. החל ממה שראינו בבית הורינו- אמא ואבא, והדמות שבאופן לא מודע בחרנו לנו כמודל לחיקוי.

האמונות והחוקים אותם ינקנו מהאווירה המשפחתית כמו "כעס מותר לבטא, אך עצב זה לחלשים", או:"עימותים זה איום ונורא, הכי חשוב שתהיי נחמדה לכולם". וגורמים רבים נוספים כמו: האופי והגנים שלנו, מקומנו במשפחה, האווירה המשפחתית עליה גדלנו, חוויות חיינו האישיות וההתנסויות אותן צברנו.

כל אלה עוזרים לנו לעצב, לרוב באופן לא מודע, את התבניות האישיות שלנו, ההתנהגותיות והרגשיות, ודרכן אנו מתנהלים בעולם ועם עצמנו.  נחזור לאח הסורר ונבחן את האופן בו הוא יוצר את הקשר שלו עם העולם. הוא גדל בבית בו החיכוכים והמריבות היו לחם חוק. אביו היה איש מופנם שהפך יותר ויותר פאסיבי, מה שגרם לאימו, הפעלתנית על פי טבעה, להפוך ליותר פעלתנית ולהוקיע את הפסיביות של אביו.

הוריו, אנשים שורדים, התמודדו בקושי ולבד עם משימות החיים, ועקב החבילה האישית שכל אחד הביא לקשר, בחרו להימנע כל אחד על פי דרכו. אמו נמנעה מלבטא רגשות, אביו נמנע מתקשורת והסתגר יותר ויותר לתוך עולמו הפנימי, בעיקר כשאשתו הקפידה בעקביות לבקר אותו. המכנה המשותף היחיד שמצאו היה, להיות בקשר דרך הכעס.  וככל שרצו להיות יותר בקשר, כך באופן פרדוכסלי, גם יותר כעסו. הילדים הוזנו באווירה משפחתית של ביקורת וכעס, ועם השנים גדלו ופרחו לדרכם. האח, בחור רגיש, היה חלק ממשולש הורי בו תמיד שניים היו נגד השלישי- הוא ואמא נגד אבא, הוא ואבא נגד אמא. גם הוא גדל לבסוף לאיש כועס. ולאחר שנים של התפלשות בכעס מכל העניינים הרגשיים שנשא בליבו עקב ילדותו הקשה, בחר לוותר על קשר עם משפחתו ולהתנתק

כמעט בכל המובנים

 

.

עדיין עונה לטלפונים, אך מדבר בחוסר סבלנות שגורמת לצד השני להתחרט על שהתקשר, עדיין בא לימי הולדת, אך לא אומר שלום ועושה את כל מה שהמארחים לא אוהבים. האחות מקשיבה, היא עצובה וממשיכה לשאול "עד מתי?, מתי תבחר לשנות זאת ולהסכים להיות בקשר איתי?". עונה האח בספונטאניות: "עד שיהיה אירוע מכונן כמו מוות של אחד ההורים למשל". האח בחר בדרך הסתגלות יצירתית של ניתוק.

הסתגלות יצירתית היא מושג מתוך גישת הגשטאלט, המתאר את הדרך אותה מוצא כל אחד להתאים עצמו לנסיבות חייו על מנת להישאר באזור הבטוח שלו. תינוק בוכה וקורא לאימו כי הוא רעב. אימו מתמהמהת, ועד שתגיע, מגלה העולל פטנט חדש. הוא מכניס אצבעו לפיו ומוצץ. כך הוא מתמודד עם תחושת הרעב. זוהי ההסתגלות היצירתית הראשונה שהוא מפתח ואחריה יבואו הסתגלויות רבות אחרות. אנו כל הזמן לומדים להסתגל- לשיגיונות של הבוס החדש, לילדה המתבגרת, לממשלה החדשה שנבחרה. זהו תהליך טבעי הקורה בנסיבות החיים.

אך ישנן תבניות אותן פיתחנו בגיל צעיר שאנחנו לא ממהרים להחליף. אם בטוח לי יותר להתנתק מאשר להיות בקשר, אמשיך לעשות זאת עד שהכאב שלי יהיה גדול מידי, או שבמאזן הרווח וההפסד, הדרך הזאת לא תשרת אותי מספיק ביעילות.

אותו אח, אגב, החליט החלטה גורפת שלהיות בקשר זה מאוד מסוכן, לכן הוא רווק שמגדל כלב, כאילו היה זה בנו, ואומר מפורשות:"הכלב תמיד שמח כשאני בא הביתה, אין לו ציפיות ממני או דרישות או ביקורת. זה הרבה יותר קל לי ככה". ניתוק, התנתקות או בידוד (Isolation), לא מחייבים בהכרח התעלמות וחוסר תקשורת עם האחר. ניתן להתנתק גם כשנמצאים בתוך קשר. זהו למעשה מצב בו הפרט מחליט לסגור את הגבולות האישיים שלו ולא לאפשר כניסה ויציאה של מידע מסוג מסוים או אנרגיה בינו לבין האחר. אפשר להמשיך ולהיות בתקשורת מלאה אך נטולת מה שיש ליחסים בין אישיים להציע: הבעת צרכים, מעורבות רגשית, אינטימיות, ציפיות דרישות ותקוות. יכול להיות שהאדם שבחר בניתוק ניסה כמה אפשרויות אחרות להיות בקשר וגילה לבסוף שמה שהכי יעיל, בטוח ופחות כואב עבורו זהו הניתוק. ואם היינו זבוב על קיר, שם בבית הקפה בפגישה ההיסטורית הזאת בה אח ואחות דיברו בכנות זה לזו, והסתכלו בעיניים כמו ש 20 שנה לא עשו. היינו שומעים את האח אומר:"אני חפרתי לי בור עמוק והכול עובר עלי מלמעלה, את יכולה לעשות מה שתרצי, אני בתוך השוחה שלי ושום דבר לא משנה לי, זאת בחירתי " וכשהוא ממשיך לדבר הוא מוסיף:" אני יושב על הגדר, זהו זה". הסתגלות יצירתית היא עמדה- פוזיציה בה אדם נמצא בחייו. הוא בד"כ משתמש בה באופן גורף ובהכללה על נסיבות חיו. זאת אומרת ברירת המחדל שלו ביחסים מול אנשים תהיה להימנע מקשר שיש בו אינטימיות ומעורבות, כי בהתנסויות ילדותו למד כי זה כואב.

אחת הדרכים לזהות את התבנית של ההסתגלות היצירתית היא לשים לב למטאפורות ולשפה בה אדם משתמש. אדם שאומר- אני בתוך בור עמוק, או אני יושב על הגדר. הן למעשה שתי עמדות מאוד שונות אך יש להן קווים דומים.

מי שנמצא מתחת לפני השטח, נמצא במקום נמוך. הוא לא יכול לשמוע היטב את המתרחש מלמעלה כי האדמה ממסכת רעשים, הוא לא רואה מה קורה מעליו כי הוא בתוך הבור. ואולי הוא גם לא יכול לצאת בעצמו כי קירות הבור חלקים ומשופעים.

ומי שיושב על הגדר רואה הכול מלמעלה, יש לו נקודת תצפית ופרספקטיבה, אך יתכן שגם הוא לא רואה ולא שומע טוב, תלוי באיזה גובה הגדר. ובטוח כי הוא לא חלק מהמתרחש.

במושגים של התיאוריה של אדלר היינו אומרים כי האח הוא מחוץ למעגל השייכות.

ובמושגים של גישת הגשטאלט היינו מתייחסים לשאלת ה"איך" ולומדים עם האח (אם היה הלקוח שלנו) את המשמעות של ההסתגלות היצירתית שלו. באיזה מקרים היא יעילה עבורו, באיזה מקרים פחות, איך הוא בוחר להתנתק, מה מסוכן מידי, ובשלבים מתקדמים של התהליך האישי שלו, גם נבחן איפה היה אפשר לנסות משהו קטן, עדיין בתוך טווח הביטחון אך עם סיכון קל, וליצור קשר, ובכך להגמיש ולהרחיב את האפשרויות של אותו אדם.

הדפוס שהוא אוטומאטי, חלקו לא מודע, היה הופך למודע יותר ובכך הייתה גדלה עבור אותו אדם אפשרות הבחירה.

וכמו ביקומים מקבילים יש קשר הדוק בין האופן בו אדם יוצר קשר עם סביבתו במרחב הבין אישי לבין האופן בו הוא יוצר קשר עם עצמו- עד כמה הוא מודע לרגשות, תחושות והתנהגויות שלו בזמן אמת.

היינו גם שמים לב לטיב הקשר של אותו אח עם עצמו. מאיזה רגשות הוא מתנתק, מה הוא לא מאפשר לעצמו לפגוש בתוכו. במקרים מסוימים כשאדם עובר חוויה רגשית קשה ומורכבת, הוא בוחר להתנתק מהזיכרון ומקשת הרגשות, התחושות והמצבים המלוות אותו, עד כדי שכחה מוחלטת.

גם המרחב בין איש המקצוע ללקוח הוא מרחב של קשר שבתוכו מתבטאים התבניות והדפוסים של כל אחד מהצדדים, ואם משתמשים במרחב זה בצורה מודעת הוא יכול לשמש את הלקוח כמעבדה ללימוד יחסים.

ונסיים בקול תקווה דקה. אדם שבוחר להתנתק יכול להיות שהוא מרגיש מיואש, לא מובן, שונה, חריג ובודד. זוכרים את בית הקפה מתחילת הסיפור- היו שם שניים- כן, כן. האחות לא דיברה אל עצמה, האח טרח והופיע לפגישה. או כשמזמינים אותו ליומולדת משפחתית, הוא זועף אבל מגיע. ההתנהגויות הללו יכולות אולי ללמד אותנו על צורך נוסף שאותו לא ביטא האח באופן מילולי בפגישתו עם האחות. האם זה בכל זאת צורך לקשר?

 

לפרטים על קורס הגשטאלט הקרוב הכנסו לכאן

 

לקבלת עדכונים ומידע מקצועי