המרכז לגשטאלט יישומי 052-8134591

בלוג - טיפים מקצועיים

היא עומדה לבדה, עיניה נשואות לאופק - על גישת הגשטאלט וקשר אנושי

מכירים את המשפט :  הקשר שאדם יותר עם העולם הוא מראה לקשר שיש לו עם עצמו.

מה זה אומר?

המאמר שלפניכם מתאר סיטואציה מאחת הפגישות האישיות שאני מקיימת. מה קורה בתוך חווית הקשר שלנו, ואיך מה שקורה ולא קורה במפגש במרחב הבין אישי, הוא הד למה שקורה בינה לבינה במרחב התוך אישי.

מאמר שיש בו יותר שתיקות ממילים. ולכל שתיקה משמעות אחרת.

photo by christiana-rivers

היא יושבת מולי, גווה זקוף, עיניה היפות מביטות רחוק לנקודה באופק, וגופה מוחזק באצילות.

בתחילת הפגישה עינה היו עצומות, ודמעות זכות כמו אגלי פנינה, ירדו אט אט מעיניה. שמתי לב, לדחף שלי לקפוץ מכיסאי ולהביא לה טישיו, אך עצרתי. הרגשתי שזה לא מתאים ויקלקל את הרגע בו היא מחוברת לעצמה.

הכול התחיל משאלה ששאלתי בתחילת המפגש שהובילה אותה להיזכר במשהו שקרה לה השבוע.

הדמעות המשיכו לטפטף, ובידה האצילית לקחה חתיכת טישו מוקפדת, קיפלה אותה לארבע, ושוב לארבע, ומחתה את עינה ואפה בעדינות רבה.

ושוב מבט לאופק, ושוב דמעות זולגות, ושוב היא מודדת חתיכת טישיו בדיוק באורך המתאים מקפלת ומקפלת עד שהפך למרובע שווה צלעות ומוחה את פניה. דממה דקה בחדר.

קרא עוד...

בדמי ימיי - על שלב ההטמעה וההשלמה

לכל חוויה אנושית יש רגע של סוף. לא תמיד אנחנו בוחרים מתי הוא יהיה. לעיתים הסוף הוא לא תמיד הסיום, בתחושה שלנו הוא האמצע.

ויש חוויות אנושית שאנו נערכים לסופן, ומתכוננים מבחינה נפשית ותפקודית. השלב הזה נקרא שלב ההטמעה וההשלמה.

השלמה עם מה שהושג, עם מה שהיה וגם עם מה שלא היה. והטמעה של הידיעה שזה הסוף. סוף החופשה, סוף השיחה, הסוף של יום שבת ומחר כבר יום ראשון, סוף המסיבה. כדאי לכל אחד מאיתנו לזהות מתי הוא משלים עם המציאות ומתי לא. מה עושים כאשר הסוף "נופל"עלינו בלי הכנה. קראו על שלב ההטמעה וההשלמה במאמר זה

 

בוקר בקאנטרי

יום רביעי בבוקר, השעה 9:00. השיעור בקאנטרי תיכף מתחיל. אני מסתכלת סביב, אני בין "הצעירות" בחדר, הרוב המכריע בנות 60 פלוס. מוקירה תודה בליבי לרגע, על הפריבילגיה

קרא עוד...

אומנות שאילת השאלות

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

הדברים שסיפרה לי עוגת השוקולד

רגע לפני שסיפורנו יתחיל באמת. דמיינו לכם בליינד- דייט בין שתיים. היא מסתכלת עליה במבט עורג, והשנייה מחזירה לה במבט חשדני. ואולי זאת לא הפעם הראשונה שהן נפגשות. אך בוודאות זאת הפעם הראשונה שהן משוחחות כל כך בפתיחות ובגילוי לב על הקשר הבלתי מוסבר שלהן.

אוכל זה נושא שמדבר לרובנו. מכירים מצב בו גם רציתם לרזות וגם רציתם לאכול משהו שאתם אוהבים. זהו מצב של קונפליקט פנימי בין שני צרכים. איך פותרים את הקונפליקט ומה משמעותו, על כך במאמר הבא.

קרא עוד...

לקבלת עדכונים ומידע מקצועי